Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       

konkurs 2016

 Listen on:  android 2017 Android  iphone  iOS  
Wednesday, 27 January 2021 12:39

800 orë punë për fustanin e ri të Dior

dior

Maria Grazia Chiuri, dizajnerja italiane që shërben aktualisht si drejtoresha artistike e Dior, vendosi që për koleksionin Haute Couture Pranverë/Verë 2021 të kthehej pas në kohë. Ajo u frymëzua jo vetëm nga traditat e zodiakut, astrologjisë dhe letrat tarot, por edhe te fustani “Miss Dior” që debutoi në 1949-n.

 

Koleksioni u prezantua fillimisht përmes një videoje, Le Château du Tarot, realizuar nën kujdesin e regjisorit italian Matteo Garrone.

 

Dior njoftoi se për interpretimin e ri të fustanit Miss Dior, u krijua një ekip prej gjashtë personash, të cilët e përfunduan pas 800 orëve pune. Fustani përfshin qëndisjen “gold lamé rouleaux”, që është një metodë që realizon qëndisjen e luleve të vogla prej ari.

 

Shtëpia e Modës publikoi edhe një video ku përshkruhet vizualisht gjithë procesi krijues i fustanit. Të gjitha lulet dhe detajet janë të qepura me dorë dhe të bashkëngjitura përmes një procesi delikat dhe të përpiktë.

 

dior2