Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       

konkurs 2016

 Listen on:  android 2017 Android  iphone  iOS  
Monday, 28 December 2020 12:43

Ja si të ulni tensionin e gjakut

tesnsioni

Ulja e tensionit të lartë nuk kërkon ndryshime madhore në stilin e jetesës. Mjaftojnë hapa të vegjël për arritje të mëdha për këtë mision të rëndësishëm për shëndetin.

 

Humbisni në Peshë

Deri më tani, ekspertë thonë se rënia nga pesha është hapi më efikas për uljen e tensionit të gjakut. Sipas ekspertëve, edhe humbja e 2 kilogramëve mund të ulë tensionin e gjakut.

 

Hiqni kripën

Kripa është një nga produktet më tinëzare që e gjen rrugën në tryezat tona. Ushqimet industriale që blejmë në supermarkete janë të tejmbushura me kripë. Sasia e rekomanduar ditore e kripës për njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut është 1.500 mg në ditë. Por kjo është ekuivalente me një majë luge çaji. Ekspertët rekomandojnë që kur të blini ushqime të gatshme në supermarket të lexoni me kujdes etiketat që të zbuloni sasinë e vërtetë të kripës. Produktet më të kriposura janë ato të brumit, picat, proshutat, sallamërat, supat dhe paninet e gatshme.

 

Lëvizni

Ekspertët rekomandojnë që të kryeni të paktën gjysëm ore në ditë aktivitet fizik për pesë ditë me rradhë. Zgjidhni aktivitetin e preferuar fizik dhe lëvizni në të mirë të shëndetit.

 

Ngritja e Peshave të Lehta

Ngritja e peshave të lehta është një aspekt i rëndësishëm i aktivitetit fizik. Gratë humbasin shumë masë muskulare me kalimin e moshës ndaj ngritja e peshave është e domosdoshme për rimëkëmbje.

 

Kujdes me Alkolin

Pirja e tepërt dhe e shpeshtë e alkolit mund të rrisë ndjeshëm tensionin e gjakut, ndaj ekspertët rekomandojnë që të tregoni kujdes.

 

Stresi

Hormonet e stresit ngushtojnë enët e gjakut dhe rrisin tensionin. Stresi i vazhdueshëm mund të nxisë vese jo të mira që rrezikojnë shëndetin kardiovaskular. Këtu përfshihet: ngrënia e tepërt, gjumi i pakët dhe abuzimi me substanca të ndryshme dhe alkolin. Kjo është arsyeja përse eliminimi i stresit duhet të jetë prioriteti juaj i rradhës.