Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on:  android 2017 Android  iphone  iOS  
Friday, 12 July 2019 12:34

8 përfitimet e mëdha nga shalqiri

shakq

Këtu janë disa përfitime nga ky frut me shumë lëng:

1. Vret bakteret e rrezikshme dhe pastron veshkat.

 

2. Fara e shalqirit lehtësojnë eliminimin e gurëve të veshkave. Shtrydhni një lugë gjelle fara, dhe lëreni të në ujë të vlojë.

 

3. Konsumi i rregullt i shalqirit ul presionin e gjakut dhe stimulon qarkullimin e gjakut.

 

4. Vitamina C në shalqirin parandalon forcimin e arterieve.

 

5. Uji dhe fibrat lehtësojnë kapsllëkun.

 

6. Hani shalqi rregullisht për të parandaluar kancerin e prostatës. Mos harroni se shalqinjtë janë të pasur me antioksidantë.

 

7. Kaliumi dhe magnezi lehtësojnë dhimbjen e muskujve. Këto minerale kanë një rol të rëndësishëm në procesin e rimëkëmbjes.

 

8. Shalqinjtë eliminojnë amoniakun nga mëlçia dhe pastrojnë tërë trupin.

 

Ju mund të konsumoni shalqinjtë në shumë mënyra të ndryshme. Shumica e njerëzve pëlqejnë të shtojnë copa të shalqirit në sallatë.