Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       

konkurs 2016

 Listen on:  android 2017 Android  iphone  iOS  
Friday, 20 July 2018 14:54

Nelly

70211

Cornell Iral Haynes, Jr., i njohur më mirë me emrin e tij të skenës, Nelly, është një repper amerikan, këngëtar, kompozitor, investitor dhe aktor i rastit nga St Louis, Missouri.

Nelly filloi karrierën e tij muzikore me grupin jugor hip hop, St. Lunatics, në vitin 1993 dhe nënshkroi në Universal Records në vitin 1999. Nën Universal, Nelly filloi karrierën e tij solo në vitin 2000, me albumin e tij debutues Country Grammar.

 

Albumi debutoi në numrin tre në Billboard 200 dhe shkoi në kulmin në numrin një. Vendi Grammar është albumi më i shitur i Nelly-t deri më sot, duke shitur mbi 8.4 milionë kopje në Shtetet e Bashkuara.

 

Albumi i tij i mëposhtëm Nellyville, prodhoi këngën numër një, "Hot in Herre" dhe "Dilemma". Të tjerë u përfshinë në "Work It" ft Justin Timberlake, " Air Force Ones" ft Murphy Lee dhe St Lunatics, "Pimp Juice" dhe "# 1". Me lirimin e dyfishtë të Sweat, Suit (2004) dhe kompletimi Sweatsuit (2006), Nelly vazhdoi të gjeneronte shumë hite në tabelë.

 

Sweat ishte në vendin dytë në tabelën Billboard 200 të SHBA, duke shitur 342,000 kopje në javën e saj të parë. Në të njëjtën javë të lëshimit, Suit mori vendin e parë, duke shitur rreth 396,000 kopje në javën e saj të parë në të njëjtën skedë.


Albumi i pestë i Nelly në studio, Brass Knuckles, u lirua më 16 shtator 2008, pas disa vonesave. Ajo ka prodhuar këngët "Party People" ft Fergie, " Stepped on My J'z" ft Jermaine Dupri dhe Ciara dhe "Body on Me" ft Akon dhe Ashanti. Në vitin 2010, Nelly lëshoi albumin 5.0. E vetmja plumb, " Just a Dream. Gjithashtu përfshiu edhe kënga "Move That Body" ft T-Pain dhe Akon dhe "Gone" (një vazhdim i vetme "Dilemma" e vitit 2002 në bashkëpunim me Kelly Rowland). Nelly fitoi çmimin Grammy në 2003 dhe 2004 dhe kishte një rol mbështetës në filmin "The Longest Yard" të vitit 2005 me Adam Sandler dhe Chris Rock.

 


Ai ka dy linja veshjesh, Vokal dhe Apple Bottoms. Ai është referuar nga Peter Shapiro si "një nga yjet më të mëdhenj të mijëvjeçarit të ri" dhe RIAA rendit Nelly si artisti i katërt më i shitur në historinë e muzikës amerikane, me 21 milionë albume të shitura në Shtetet e Bashkuara. Më 11 dhjetor 2009, Billboard renditi Nelly numrin tre të artistit më të mirë të dekadës.

Submit to FacebookSubmit to Twitter