Friday, 24 March 2017

Shëndeti (267)

 

 

Ushqimet që parandalojnë sulmet e zemrës!

Written by Friday, 24 March 2017 10:30

201610151058359791057 685x320


Arteriet janë sistemi brenda trupit tuaj që vazhdimisht e transportojnë gjakun e pasur me oksigjen në pjesë të ndryshme të trupit. Fatkeqësisht, arteriet mund të bllokohen dhe kur arteriet koronare të bllokohen, ju mund të jeni të rrezikuar nga sulmet e zemrës dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Të mirat e përdorimit të kosit!

Written by Thursday, 23 March 2017 10:25

kosi i p euml rgatitur n euml sht euml pi t euml mbron nga s euml mundjet hd 780x439

Studim  më i ri ka zbuluar se kosi mund të trajtojë depresionin.  

Luftoni toksinat në trupin tuaj!

Written by Wednesday, 22 March 2017 10:41

6b2df9aead413523c7f8e9b748bc473f

Pastrimi i brendshëm është një proces i rëndësishëm për ta rimëkëmbur shëndetin. Nëse mendoni se pastrimi i organizmit është i vështirë, e vërteta është se heqja e toksinave apo helmeve është tepër e lehtë. Gjithçka nis me ujin dhe lëngjet.

parsley oil suppliers

Majdanozi është një barishte me dhunti të veçanta që i jep gatimeve tona një aromë special. Kjo bimë konsiderohet si një trashëgimi e mirëfilltë e rajonit të Mesdheut dhe të Shqipërisë. Rrënja, farat dhe gjethet e kësaj barishte nxjerrin një vaj special me ngjyrë të çelët të verdhë.

5 ushqimet që kurrë nuk guxoni t’i nxeni!

Written by Monday, 20 March 2017 11:34

chicken

Disa nga ushqimet e pregaditura nuk guxoni t’i nxeni përsëri sepse mund të shkaktojnë dëme serioze shëndetësore.

Dobitë e ujit me limon

Written by Saturday, 18 March 2017 10:29

hshshhshdhdh

Uji i limonit preferohet për të humbur peshë por edhe për mirëmbajtjen e shëndetit të përgjithshëm.

 

Mirëpo, uji i limonit përdoret edhe për shërimin e disa sëmundjeve për të cilat mund të mos e keni ditur.

 

Varësia ndaj alkoolit mund të largohet nëse konsumoni vazhdimisht ujë të limonit.

 

Nëse pini ujë të limonit, ju mund të parandaloni por edhe të hiqni gurët në veshkë.

 

Kapsllëku gjithashtu mund të trajtohet nëpërmjet konsumimit të ujit të limonit.

 

Ftohja dhe gripi gjithashtu trajtohen me anë të ujit të limonit.

 

Edhe problemet e ndryshme të eshtrave mund të trajtohen me ujë me limon.

 

 

5 minute breakfast cheats that will change your life 3


Në studimin që ka zgjatur 15 vjet, me 130 mijë njerëz, mbi moshën 45-vjeçare, është gjetur, se të gjithë ata që kanë ngrënë mëngjes, kanë pasur shanse më të vogla të sulmit në zemër.

Dobitë e përdorimit të lakrës së kuqe!

Written by Friday, 17 March 2017 10:55

LAKRA E KUQE


Një nga funksionet më të rëndësishme të lakrës së kuqe është se parandalon kancerin, pasi antioksidantët që përmban janë në gjendje që të neutralizojnë radikalet e lira. Këto të fundit janë përgjegjëse për sëmundje të ndryshme, mes tyre kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

arra lajthi

Ushqimi ka një rol të pazëvendësueshëm në lodhjen e përditshme që ne mund të ndiejmë gjatë një dite të ngarkuara.

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene!

Written by Thursday, 16 March 2017 12:35

fara 8273

Një studim i shkencëtarëve spanjollë, ka zbuluar se farat e kungullit përmbajnë komponentë, të cilët me sukses luftojnë kundër qelizave të kancerit.Një studim tjetër i shkencëtarëve gjermanë ka arritur në përfundimin se konsumimi për çdo ditë të farave të kungullit, ul me 23% rrezikun ndaj kancerit të gjirit.